تبلیغات
بچه شیعه - در محضر استاد آیت اله مصباح:قاتلین سیدالشهدا نیز مسیر فتنه جویان و ساکتین را رفتند
 
بچه شیعه
ما بر سر آن عهد که بستیم نشستیم
درباره وبلاگ


سه چیز را با احتیاط بردار : 1- قدم 2- قلم 3- قسم
سه چیز را پاك نگهدار : 1- جسم 2- لباس 3- خیالات
از سه چیز كار بگیر : 1- عقل 2 - همت 3- صبر
از سه چیز خود را نگهدار : 1- افسوس 2 – فریاد 3- نفرین کردن
از سه چیز پرهیز كن : 1 - دروغ 2 - غیبت 3 - خیانت
سه چیز را هرگز آلوده نكن : 1- قلب 2 - زبان 3- چشم
و اما سه چیز را هیچوقت فراموش نكن : 1- خدا 2- مرگ 3-دوست خوب

مدیر وبلاگ : ز ص
نویسندگان
برچسبها
آیت ا...مصباح یزدی:
 گاهی در تاریخ یک امت از این دست آزمایش‌ها چندین بار پیش می‌آید، كه برای جامعه و امت ما نیز چنین بوده است که یک نمونه آن بعد از ارتحال پیامبر(ص) بود که متاسفانه جامعه اسلامی امتحان خوبی پس نداد و از آن سربلند بیرون نیامد.

در دوران حیات ما هم چندین جریان پیش آمده که هر یک آزمایشی بزرگ و عمومی بود، آزمایش برجسته آن از دوران شروع نهضت حضرت امام شکل گرفت و دوران پیروزی انقلاب رسید، و بعد از آن نیز چندین مقطع برجسته و پیچ تعیین‌کننده در مسیر ملت ما پیدا شد.

اگر مروری کنیم خواهیم فهمید برای این‌که چنین حادثه‌ای در کشور اتفاق بیفتد، باید مقدمات آن از مدت‌ها پیش فراهم می‌شد، و شخصیت‌هایی که نقش تعیین‌کننده داشتند و سران فتنه شمرده می‌شدند، از سالیانی پیش می‌بایست برای ایفای این نقش آماده می‌‌شدند.

  این شوخی نیست کسی که سال‌های طولانی در زمان امام(ره)، و در دوران جنگ مسؤولیت اداره کشور را داشته باشد، کسی که سال‌ها ریاست مجلس شورای اسلامی را به عهده داشته باشد و چندین پست از دست امام به او رسیده باشد، چنین کسانی بیایند و بعد از سی سال عامل فتنه شوند و حادثه‌ای را بیافرینند که افراد زیادی در معرض لغزش قرار گیرند و نظام در معرض خطر قرار گیرد؛ این حتما نیاز به مقدمات بسیاری از داخل و خارج دارد.


  جان سالم به در بردن از چنین فتنه پیچیده معظمی خیلی موفقیت و توفیق می‌خواهد، كه متاسفانه بسیاری از افراد زیرک و برجسته جامعه که ابتدا نیز شاید غرضی نداشتند و دنبال مصلحت هم بودند، اما در دام این‌ها افتادند و کار بر آن‌ها مشتبه شد و البته برخی بعدها به نحوی توبه کردند ولی درصدی هنوز هم در گوشه و کنار در اشتباه هستند.

افرادی هستند که فی نفسه ما آن‌ها را سالم می‌دانیم، و تعجب می‌کنیم چگونه در دام فتنه افتادند؛ آن‌چه ما درک می‌کنیم این است که حوادث پیچیده خطرناکی ممکن است پیش بیاید که افراد با‌تجربه و زیرک نیز در کام آن فرو روند، و این باعث می‌شود که بیش‌تر مراقب خودمان باشیم.

درسی كه می‌توانیم از این حوادث بگیریم این است که مراقب خود باشیم تا در دام فتنه نیفتیم؛ در جنگ جمل که شکل‌گیری آن خود، فتنه عجیبی بود و ما هنوز هم درست نمی‌توانیم تحلیل کنیم که چه شد، یک فرد صریح‌اللهجه وقت خواست و پیش امام علی(ع) رفت و عرض کرد من می‌دانم شما پسر عموی پیامبر هستید و خدمات بزرگی کرده‌اید و فضائلی دارید، اما در مقابل شما نیز چند نفر از اصحاب پیامبر(ص) از جمله طلحه و زبیر و امثالهم هستند، من از کجا بفهمم راه کدام یک از شما درست است.

حضرت امام علی(ع) در پاسخ به خدا قسم می‌خورد كه: «شب تا صبح نخوابیدم و درباره این موضوع فکر کردم دیدم اگر با این‌ها نجنگم باید به دین محمد(ص) کافر شوم.»

دیدگاه برخی كه ممکن است بگویند اگر حضرت علی این قدر سخت‌گیری نمی‌کرد چه می‌شد، چنین درک و شناختی از اسلام را مایه حیرت است بسیاری وقتی علی گونه زمان را می‌بینند که با زبیرگونه‌گان زمان می‌جنگند، تعجب می‌کنند و می‌گویند انعطاف داشته باشید، چون اصلا طرز فکر و شناخت‌شان از اسلام با شناختی که علی(ع) داشت فرق می‌کند.

شناخت بسیاری از مردم ما از اسلام توأم با ابهام است و اسلام را در لایه‌هایی از غبار شناخته‌اند، و هنگامی كه این پرده‌ها برداشته شود چهره اسلام را می‌شناسند، و ما مدعی هستیم دنباله‌روی کسی هستیم که شناخت او از اسلام این‌گونه بود؛ در مقابل، کسانی بودند حافظ قرآن، كه نماز شب و روزه‌های مستحبی‌شان ترک نمی‌شد، اما حضرت علی(ع) با شمشیر آن‌ها را درو كرد، و بعد تاکید فرمود که من چشم فتنه را به توفیق الهی از کاسه درآوردم.

اگر حضرت علی(ع) این کار را نمی‌کرد این فتنه از پیکره اسلام برچیده نمی‌شد،و این نیاز به شناختی خاص از اسلام داشت؛ ولی ما چه بسا نمی‌توانستیم این‌ها را تحمل کنیم؛ ما چه بسا نتوانیم با پیشانی پینه‌بسته‌ها و قرآن‌خوان‌ها بجنگیم!

 نخستین چیزی که جلوی فتنه را می‌گیرد، روشن‌بینی، و داشتن فهم و بصیرت است؛ انسان نباید جوّزده و شخصیت‌‌زده شود، همان‌گونه كه حضرت علی(ع) با طلحه و زبیر که آن موقعیت و شخصیت را داشتند جنگید و گفت اگر نجنگم به دین محمد‌(ص) کافر شده‌ام.

ما فتنه 88 را پشت سر گذاشتیم، اما باید بدانیم فتنه‌ها پایان نیافته است، بلکه همچنان ادامه دارد، چراکه «آزمایش» سنتی الهی است و دست برداشتن خدا از این سنت محال است، و اگر می‌خواهیم در فتنه‌های بعدی به دام نیفتیم باید از فتنه‌های گذشته عبرت بگیریم و عوامل لغزش و ابتلا را رصد کرده و از راهی که فتنه‌جویان رفتند، اجتناب کنیم و مراقب باشیم فتنه شدیدتری دامان ما را نگیرد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: راهی که فتنه‌جویان و حامیان و ساکتین در مقابل آن پیموده‌اند بر سر راه ما نیز وجود دارد، و باید منتظر فتنه‌ای باشیم که ممکن است خود ما درگیر آن باشیم؛ چه بسا ممکن است در متن آن نباشیم، اما پشت صحنه حامی آن باشیم، یا دست كم در برابر آن بی‌تفاوت و ساکت باشیم.

این همان وضعیتی است که برای اصحاب جمل و قاتلان حضرت سید الشهدا‌(ع) نیز پیش آمد؛ برخی در صحرای کربلا شمشیر به روی امام حسین علیه السلام کشیدند، برخی شمشیر ساختند و علوفه اسب‌ها را تامین کردند؛ برخی نیز گفتند ما فعلاً کاری نداریم و صبر می‌كنیم ببینیم چه می‌شود! این جریان در فتنه 88 تکرار شد و ممکن است مجددا نیز تکرار شود.

باید از حالا خودمان را آماده کنیم، و توجه داشته باشیم شکل فتنه از قبل مشخص نیست؛ سؤالات امتحان باید مخفی و مکتوم باشد؛ مگر ما فتنه 88 را پیش‌بینی می‌کردیم؟ اشخاصی در آن دخیل بودند که انسان احتمال این اشتباهات درباره آن‌ها را نمی‌داد؛ امتحان الهی این گونه است.

باید سؤالات امتحانی را کم و بیش پیش خودمان پیش‌بینی کنیم؛ البته اهل بصیرت از شواهد می‌توانند حدس‌هایی بزنند، اما حقیقت سؤال امتحانی بر کسی مشخص نیست؛ امتحانات پیش می‌آید و آن وقت انسان باید در برابر آن موضع بگیرد و ما باید خود را برای آن روزهای سخت آماده کنیم.

برای این‌که در دام فتنه‌های بعدی نیفتیم باید با عامل فساد، كه همان عشق به دنیاست که در درون همه وجود دارد مبارزه کنیم؛ تا انسان دنبال مقام، عنوان و افزون‌طلبی است، به سعادت واقعی و حقیقی نخواهد رسید؛ اولین عامل سقوط، برتری‌طلبی و منیّت است، و این همان چیزی است که فرعون را فرعون کرد.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 02:55 ب.ظ
Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put
the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I
had to tell someone!
چهارشنبه 3 خرداد 1396 06:41 ب.ظ
Pretty! This was an extremely wonderful post.

Thank you for providing this info.
جمعه 9 فروردین 1392 11:43 ب.ظ
حلاوت انقلابی بودن انگار وقتی حس می شود که قصه به عاشورا برسد و این بار نیز رسید تا معنای اسلام و معنای زندگی در چارچوب افق انقلاب رنگ پیدا کند و همه بدانند انقلابی بودن یک منش زندگی نیست؛ بلکه معنای واقعی زندگی است.
جمعه 9 فروردین 1392 10:09 ب.ظ
هرکس می خواهد انسان را بشناسد باید به عاشورا نگاه کند.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :